Jūratė Šapel, šeimos gydytoja

Būdama 7 klasėje skaičiau biologijos vadovėlį apie žmogaus kraujotaką ir širdį...Prisimenu tą jausmą, kai pirmą kartą sužinojau, kad kūne yra skirtingos kraujagyslės: kapiliaras – arterija – vena! Buvau taip įkvėpta ir nustebusi - stvėriau knygą į rankas ir nubėgau pasidalinti atradimo džiaugsmu su tėvais! Manau, tai buvo pirmoji vidinė nuojauta, kokiu keliu turiu žengti toliau...

Pirmieji trys medicinos studijų metai buvo daugiau teoriniai ir labai sunkūs, tačiau smalsumas pažinti žmogaus kūną vedė pirmyn. Prasidėjus klinikiniam darbui, pastebėjau kylančius dviprasmiškus jausmus: pasitenkinimą, jog paskirtas gydymas pacientui padeda, ir pasimetimą, kad po kurio laiko jis vėl grįžta su tais pačiais simptomais. 

Gyvenau šalia LSMU Kardiologijos klinikos ir praeidama matydavau, kad pacientai po sunkių infarktų, po akistatos su mirtimi, vos tik stabilizuojasi jų būklė, rūko apačioje cigaretes, kurios greičiausiai vėl prives juos į tą patį kritinį ligos tašką.

Tęsiant studijas pastebėdavau atsikartojančias panašias situacijas, todėl apimdavo beprasmybės jausmas. Supratau, kad taikomos gydymo metodikos yra nepakankamos ir nevisapusės, todėl nusprendžiau daugiausiai dėmesio skirti prevencijai, gilintis ir gydyti ne ligos pasekmes, o veikti priežastis. 

Tinkamiausias būdas tai padaryti pasirodė šeimos gydytojo profesija, kadangi ten yra kartotinas kontaktas su tuo pačiu pacientu, todėl gali daryti didelę įtaką jo sprendimams, matai visą žmogų, o ne tik širdies, akies, plaučio, inksto ir t.t. problemas, gali įsivertinti socioemocinius aspektus ir turėti visą bendrą paciento vaizdą. 

Deja, pradėjus dirbti poliklinikoje, man konsultacijos daugiau primena konvejerį nei į pacientą orientuotą pagalbą. Trumpas konsultacijos laikas, popierizmo krūva, darbo krūviai, pacientų motyvacijos stoka...Dirbti „idėjiškai“ tokiomis sąlygomis yra praktiškai neįmanoma, todėl nusprendžiau ieškoti ir alternatyvaus kelio. 

Taip mano interesų rate atsirado Endobiogenika – holistinis požiūris į begalinį potencialą turintį žmogaus kūną. Čia į paciento problemas žiūrima iš visų perspektyvų, pasitelkiant į pagalbą fitopreparatus, kuriais švelniai, bet tiksliai ir neagresyviai galima subalansuoti vidinę žmogaus terpę, nuo kurios jis „nuklydo“ per gyvenimą. 

Tiesa, iš pradžių buvo keista pasitikėti augalų galia, nes medicinos studijų metu mokėmės tik sintetinius vaistus, neakcentuodami alternatyvų, tačiau juk pats žmogus yra gamtos dalis, o mažiausiai kenksmingas būdas padėti - gydant ta pačia gamtos kalba. Be to, derinant abu gydymo būdus galima gauti dar geresnį rezultatą.

Visad maniau, kad gydytojo - paciento ryšys turi būti pagristas bendradarbiavimu, o ne paternalistiniu „gydytojas žino geriau“ santykiu. Gydytojo užduotis yra suteikti žinias pacientui apie jo situaciją, galimybes, pasiūlyti sprendimo būdus, nors kartais žmonės ir nėra pasiruošę to išgirsti. 

Tačiau būtent dėl šios priežasties, lemiamą pasirinkimą, ką daryti toliau, ką ir kaip keisti gyvenime, turi atlikti pats pacientas. Labai tikiuosi, kad žmonės atras savęs pažinimo džiaugsmą ir sąmoningą santykį su savimi, o mes galėsime jiems padėti .  

Endobiogenikos modelis man padeda pažinti ne tik pacientus ar ligas, bet ir visa mus supančią aplinką bei man pačiai save. 

IŠSILAVINIMAS: 

 • 2011 – 2017  Lietuvos Sveikatos Mokslų Universitetas, Medicinos magistro laipsnis.
 • 2014 medicinos praktika VŠĮ Utenos ligoninė Vidaus ligų skyrius.
 • 2015 Universita Degli Studi di Perugia, Italija, studijos ir praktika.  
 • 2016 LSMU Kauno klinikos Kardiologijos klinika, medicinos praktika.
 • 2016m. Erasmus+ programa „Young Europeans for Active and Healthy Habits“ Budapeštas, Vengrija; 
 • 2016 – 2017 Respublikinė Klaipėdos ligoninė, internatūra. 
 • Nuo 2020m. Endobiogenikos kursai, Vilnius.
Darbo patirtis : 

 • 2017 – 2020  VŠĮ Vilniaus Universiteto ligoninė Santaros klinikos ir Vilniaus Universiteto Vaikų ligoninė, šeimos medicinos rezidentūra.
 • 2018 – 2019   VŠĮ Centro poliklinika, Gerosios Vilties skyrius, šeimos medicinos rezidentūra.
 • 2018 – 2020  VŠĮ Vilniaus miesto klinikinė ligoninė - Skubios pagalbos skyrius, medicinos gydytoja budėjimams.
 • Nuo 2020 VŠĮ Balsių šeimos medicinos centras, šeimos gydytoja.
Narystės:

 • Lietuvos Gyvensenos Medicinos Asociacija  
 • Endobiogenikos ir integraliosios medicinos asociacija